Akıllı Ev Otomasyonu Nedir? Nasıl Kurulur? Fiyatı Nedir?

Akıllı Ev Otomasyonu Hakkındaki Klişeleri Unutun!

Akıllı Ev Otomasyonu düşüncesi uzun yıllar boyunca gerçekleşmesi zor görünen bir hayal gibiydi. Evinizdeki elektronik cihazların, ışıkların, ısıtma/soğutma sistemlerinin, garaj/giriş kapılarının, perde ve panjurların otomatik olarak kontrol edilmesi bilim kurgu filmlerinde olabilecek veya sadece çok zenginlerin elde edebileceği bir lüks gibi görünüyordu.

Birkaç yıl önce imkansız gibi görünen akıllı ev otomasyonu gelişen teknoloji ve ucuzlayan sensörler sayesinde yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Binlerce kişi akıllı ev otomasyonu sayesinde enerji tasarrufu, konfor, emniyet ve güvenliği sağlarken, evlerindeki akıllı cihazlar ile günlük işlemleri otomatik yapmanın keyfini çıkartıyorlar.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Evinizdeki ışıkların, ısıtma/soğutma sistemlerinin, perde/panjurların, garaj ve giriş kapınızın belirli koşullara göre otomatik olarak çalışmasıdır. Örneğin eve geldiğinizde kapınıza takılı olan kapı/pencere sensörü kapınızın açıldığını algılayıp koridor ışıklarının otomatik açılmasını ve akıllı prizinize bağlı kahve makinanızın otomatik olarak çalışmasını sağlayabilir. Bir başka senaryo ile yatmadan önce tek dokunuşla ışıklarınızı otomatik olarak kapatabilir, hareket sensörü, kapı/pencere sensörü ve kamera gibi güvenlik cihazlarınızı aktif duruma geçirebilir ve akıllı kilit takılı kapılarınızı kilitleyebilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde değineceğimiz senaryolar ile akıllı evinizde bir dizi işlemleri arka arkaya çalıştırabilirsiniz. Yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Mağazamızdaki ürünleri inceleyerek örnek kullanım alanları hakkında bilgi alabilirsiniz.